British Summer Championships: Day Five

26 Jul 2023

Relay action continued on day five of the British Summer Championships, as we saw a total of 32 exciting finals at Ponds Forge. 

City of Sheffield Swim Squad took the Women's 4x200m Freestyle Relay titles across both the 14-16 and 17 & Over categories in our afternoon session, as 28 individual national champions were crowned in an evening session that started with some strong Women's 200m Freestyle finals.

Wednesday's Winners

Women's 4x200m Freestyle Relay

14-16 Yrs (Heats-Declared Winner)

City of Sheffield (GOLD)

N & D PP SC (SILVER)

Guildford City A (BRONZE)

17 Yrs & Over (Heats-Declared Winner)

City of Sheffield (GOLD)

Mount Kelly A (SILVER)

University of Stirling (BRONZE)


Women's 200m Freestyle

13/14 Yrs 

Elizabeth Warner, City of Leeds (GOLD)

Elizabeth Land, Newcastle (SILVER)

Darcey Smith, Portsmouth (BRONZE)

15 Yrs

Emma Price, N & D PP SC (GOLD)

Alice Young, Guildford City (SILVER)

Kerry Hennie, Warriors of Warrington (BRONZE)

16 Yrs

Lillie Grover, Royal Wolverhampton (GOLD)

Molly Baker, City of Sheffield (SILVER)

Suzie McNair, Stirling Swimming (BRONZE)

17 Yrs

Lucy Fox, Wycombe District (GOLD)

Hollie Widdows, Mount Kelly (SILVER)

Kasia Titterton, Bromley (BRONZE)

18 Yrs & Over

Jemima Hall, Bath University (GOLD)

Jessica Podger, Loughborough University (SILVER)

Mia Slevin, Loughborough University (BRONZE)


Men's 200m Breaststroke

14/15 Yrs

Joseph Ashley, Warriors of Warrington (GOLD)

Daniel Ransom, City of Leeds (SILVER)

Roger Davis, Soundwell (BRONZE)

16 Yrs

Alexander Grenardo, Dartmoor Darts (GOLD)

Ben Buckley, City of Norwich (SILVER)

Frederick Beasley, Poole (BRONZE)

17 Yrs

Edward Marcal Whittles, Chelsea and Westminster (GOLD)

James Abulencia, City of Birmingham (SILVER)

Daniel Jackson, Borough of Kirklees (BRONZE)

18 Yrs

Olivier Vedrenne, City of Norwich (GOLD)

Oliver Jones, Poole (SILVER)

Maxwell Anderson, City of Cardiff (BRONZE)

19 Yrs & Over

George Smith, University of Stirling (GOLD)

Ryan Griffiths, City of Sheffield (SILVER)

Rory Dickson, University of Stirling (BRONZE)


Men's MC 200m Individual Medley

Bruce Dee [SM6], Northampton (GOLD)

Joseph Greaves [SM14], Nova Centurion (SILVER)

Luke Batty [SM9], Bolton Metro (BRONZE)


Women's MC 200m Individual Medley

Lily Rice [SM8], Pembrokeshire City (GOLD)

Brooklyn Hale [SM9], Cockermouth (SILVER)

Amber Haycock [SM10], Northampton (BRONZE)


Women's 200m Backstroke

13/14 Yrs

Darcey Smith, Portsmouth (GOLD)

Katherine Williams, Wycombe Distict (SILVER)

Grace Macdonald, Grantham (BRONZE)

15 Yrs

Isobel Liptrot, Wigan Best (GOLD)

Amber Rigg, Cockermouth (SILVER)

Ella Coombes, Basildon (BRONZE)

16 Yrs

Annabel Crees, Leamington (GOLD)

Millie Wells, City of Leicester (SILVER)

Suzie McNair, Stirling Swimming (BRONZE)

17 Yrs

Sophie Weston, Warriors of Warrington (GOLD)

Holly Marshall, Repton (SILVER)

Matilda Bogle, Team Ipswich (BRONZE)

18 Yrs & Over

Honey Orsin, Loughborough University (GOLD)

Niamh Ward, Bath University (SILVER)

Ekaterina Avramova, Ealing (BRONZE)


Men's 100m Butterfly

14/15 Yrs

Llewellyn Porter, Camden Swiss (GOLD)

Abduljabar Adama, Mount Kelly (SILVER)

Harry Chandler, royal Wolverhampton (BRONZE)

16 Yrs

Jack Brown, Soundwell (GOLD)

Ethan Stubbs-Green, Millfield (SILVER)

Rio Daodu, Kingston Hull (BRONZE)

17 Yrs

Nicholas Finch, Chelsea and Westminster (GOLD)

Jake Hutchinson, City of Leicester (SILVER)

Henry Gray, Chelsea and Westminster (BRONZE)

18 Yrs

James Cleaver, Beckenham (GOLD)

Riccardo Lucarelli, Mount Kelly (SILVER)

Kieran Grant, Beverley Barracudas (BRONZE)

19 Yrs & Over

Joshua Gammon, Bath University (GOLD)

Jamie Ingram, City of Manchester Aquatics (SILVER)

Jamie Robertson, University of Stirling (BRONZE)


Men's MC 50m Freestyle

Tomas Navarro-Barber [S9], Portsmouth (GOLD)

Roan Brennan [S10], Basildon (SILVER)

Kieran Williams [S10], Newquay (BRONZE)


Women's MC 50m Freestyle

Callie-Ann Warrington [S10], Tonbridge (GOLD)

Amber Haycock [S10], Northampton (SILVER)

Eva French [S10], Nuneaton (BRONZE)


Women's 50m Butterfly

15 Yrs

Eloise Cole, Modernian (GOLD)

Seren Tallantyre, N & D PP SC (SILVER)

Jessica Huggins, Poole (BRONZE)

16 Yrs

Flawia Kamzol, Mount Kelly (GOLD)

Skye Carter, Basildon (SILVER)

Charlotte Smith, Norwich Swan (BRONZE)

17 Yrs

Jessica Lawton, City of Bristol (GOLD)

Constance Phillips, Nova Centurion (SILVER)

Hollie Widdows, Mount Kelly, (BRONZE)

18 Yrs & Over

Jessica Calderbank, City of Manchester Aquatics (GOLD)

Georgina Pryor, Derby Excel (SILVER)

Harriet Rogers, Loughborough University (BRONZE)


Men's 4x100m Freestyle Relay

14-16 Yrs

Millfield School A(GOLD)

Mount Kelly A (SILVER)

RTW Monson (BRONZE)

17 Yrs & Over

Swansea University (GOLD)

Loughborough University (SILVER)

Millfield School A (BRONZE)


Key links:

Tickets for spectators are required and are strongly advised to be purchased online via the Ticket Factory prior to attending the venue. For sessions with available capacity, tickets will be available from the ticketing desk in the Ponds Forge foyer area.